کلیسای سنت ساوا، اوج هنر معماری صرب

کلیسای سنت ساوا یکی از شاهکارها درمیان آثار و بناهای تاریخیکشور صربستان است. این کلیسای عظیم که دومین کلیسای بزرگ ارتدکسی جهان هم هست، در شهر بلگراد قرار دارد. در سال 1595 میلادی و در جریان حمله ی عثمانی به صربستان در قرون وسطی، وزیر عثمانی برای تضعیف روحیه ی مردم دستور داد که پیکر ساوای مقدس (مؤسس کلیسای ارتدکسی صربستان) را آتش بزنند. بعدها کلیسای ارتدکسی در مکان وقوع این حادثه ی اندوهناک و با نام کشیش اعظم به نام کلیسای سنت ساوا ساخته شد.

@title


تور صربستان | تور صربستان نوروز 97| تور صربستان و کراواسی


تاریخچه کلیسای سنت ساوا در تور صربستان

آغاز عملیات ساخت کلیسای سنت ساوا به سال 1935 میلادی باز می گردد و طراحی ساختمان کلیسا توسط بزرگترین معماران وقت صربستان انجام گرفت. اما جنگ جهانی دوم، بمباران بلگراد و سپس روی کارآمدن حکومت کمونیستی باعث شد که ساخت کلیسا تا سال 1985 میلادی متوقف گردد. پس از آن بنای بسیار باشکوه کلیسا در زمین های مسطح وراسار با عظمتی وصف ناشدنی ساخته شد.

@title


مشخصات کلیسای سنت ساوا در تور صربستان

طول ساختمان کلیسا 91 متر و عرض آن 81 متر بوده و ارتفاع گنبد نیز بالغ بر 70 متر است. کلیسای سنت ساوا مساحتی در حدود 3500 مترمربع در طبقه ی همکف و 1500 متر مربع در طبقه ی اول دارد و در راهروی اصلی آن میزبانی از 10000نفر در هر زمان امکان پذیر است. در زیر زمین بنا که 1800 متر مربع وسعت دارد سرداب، خزانه ی کلیسا و آرامگاه سنت لازار قرار گرفته اند.

@title


معماری کلیسای سنت ساوا در تور صربستان

کلیسای سنت ساوا توسط مجموعه ای از پیاده روها، حوضچه ها و باغها احاطه شده و از بالای آن نمای کلی شهر بلگراد را می توان نظاره کرد. سردر ورودی کلیسا که از سنگ مرمر و گرانیت ساخته شده به همراه صلیب طلایی روی گنبد جلوه ای خاص و شگفت انگیز به ساختمان آنداده اند. در سقف گنبدی شکل کلیسای سنت ساوا موزاییک کاری های برجسته از شمایل مسیح به چشم می خورد کهحس عرفانی و مثبتی را به بیننده منتقل میکند. این موزاییک کاری که سطحی نزدیک به 1230 متر مربع را پوشش داده توسط نیکلای موخین، یکی از برجسته ترین تمثال سازان مسیح به اجرا درآمده است.

@title


نوسازی کلیسای سنت ساوا در تور صربستان

اگر چه می توان گفت که بخش کلی پروژه ی نوسازی کلیسای سنت ساوا در سال 2004 میلادی پایان یافته، اما بازسازی آن همچنان ادامه دارد. این کلیسا از ابتدای کار تاکنون با کمک های مردمی شکل گرفته و تکمیل بخش هایی از آن به استمرار این کمک ها وابسته است.

@title


توصیه به گردشگران شهر بلگراد در تور صربستان

کلیسای سنت ساوا برای مردم محلی نقش یک مآمن را ایفا می‌کند و جایگاه غم‌ ها و شادی‌ های ساکنین بلگراد است. برپایی جشن های مذهبی و تماشای آتش بازی در روز کریسمس روبه روی ساختمان کلیسا از سنت های کهن مردم بلگراد است. تماشای این بنای چشمگیر به شدت به گردشگران شهر بلگراد توصیه می گردد.

@title


تور صربستان

تور صربستان

@title

تور صربستان

@title


تور صربستان
تورهای مرتبط

تاریخ اعتبار : تابستان ۹۷ | تور صربستان تابستان 97 | تور صربستان تابستان ۹۷

مدت اقامت : ,4 شب و 5 روز | تور صربستان بلگراد تابستان ۹۷ | تور صربستان ارزان تابستان 97

شروع قیمت از :

Mahan Air

تاریخ اعتبار : تابستان 97 | تور صربستان + بلگراد تابستان ۹۷ | مجری مستقیم تور صربستان

مدت اقامت : ,4 شب و 5 روز |تور صربستان ارزان تابستان 97 |تور صربستان تابستان 97

شروع قیمت از :

Qeshm Airlines

مطالب مرتبط

در حال حاضر مطلبی مرتبط درج نشده است