آنتالیا

گرچه این شهر مدرن در زمان عتیق ، محل زندگی انسان ها بوده، اما آثار به جای مانده از این دوره بسیار کم است .یکی از این آثار دیوار بلندی است که قسمتی از آن، موج شکن بوده و شهر را از طوفان های سهمگین حفظ می کرده است. دروازه ی مرمت شده ی هادریان این دیوار،از اثرهای بسیار زیبای عهد عتیق محسوب می شود.گرچه شهرهای عهد عتیق معبد آگورا و آمفی تئاتر دارند،تاکنون ثبت مکان های این نوع اثرها امکان پذیر نبوده است.

بخش کاله ایچی شهر ،ویران شده و باروهای اطراف آن به شکل نعل اسب است. باروها اثر مشترک دوره های یونان باستان ،روم باستان ،بیزانس ها،سلجوقیان و عثمانی هاست. باروها 80 برج دارد.در داخل باروها حدود 3000 خانه وجود دارد که سقف آن ها را با سفال پوشانده اند.ویژه گی های این خانه ها ،فقط به معماری تاریخی آن خلاصه نمی شود، بلکه این خانه ها نوع زندگانی و سنت ها و آداب ورسوم آن دوره ها را به بهترین شکل نشان می دهد. در سال 1972 ،سازمان عالی معبدها و اثرهای قدیمی، قسمت های ایچ لیمانی و کاله ایچی شهر را به عنوان منطقه ای تاریخی ثبت کردوحفاظت از آن ها را به عهده گرفت.


جاذبه های گردشگری آنتالیا

رومی ها شهری قدیمی در مرکز آنتالیا را با دیوارهایی بلند که به دریا ختم میشد محاصره کرده بودند و تحت حفاظت داشتند.این شهر از این رو امروزه ،به نام قلعه ،معروف است.طرح و ساختار خانه های باستانی قلعه ،نه تنها از نظر معماری پر بهاست ،بلکه بازگوی شیوه ی زندگی ، آداب و سنن و روابط اجتماعی مردم ان زمان نیز هست.خیابان های قلعه، به موازات دیوارها کشیده شده است. داخل قلعه خانه های گوناگونی وجود دارد که مشترک تمام خانه ها این است که از چوب و سنگ ساخته شده است.خانه های قلعه،امروز بدون تغییر معماری،بازسازی شده است و با عناوین مراکز تفریحی و پانسیون در خدمت جهانگردان قرار دارد. برخی از آثار به جامانده از گذشته ی این قلعه شامل این اثار است:

1.بندر گاه پایین قلعه، دومین بندرگاه مهم ترکیه در گذشته ،که امروزه فقط لنگرگاه قایق های تفریحی است و بیشتر به عنوان گردشگاه از آن استفاده می شود.

2.ساحل ماسه ای لارا در حدود 12 کیلومتری شرق آنتالیا و نیز سواحل کنیا آلتی هم در نزدیکی آنتالیا و در غرب آن است.

3.کمی دورتر از قلعه ،پارک ملی بیدعالاری و ساحل توپ جام قرار دارد. در این منطقه،جزیره طبیعی و زیبای مسیحیان است.

4.شهر باستانی میرا یا دمره یا کاله در فاصله 25 کیلومتری منطقه غربی فی نیکه قرار گرفته است.تاریخ بنای این شهر به سال 500 قبل از میلاد بر می گردد. د این شهر ،مقبره های سنگی بسیاری متعلق به قرن چهارم قبل از میلاد وجود دارد که حکاکی های زیبای روی ان ها و همین طور منظره ی مشرف به تئاتر سنت نیکولاس ،جذابیت های فراوانی را برای گردشگران ایجاد میکند. همه ساله د ماه دسامبر، مجلس یادبود سنت نیکولاس (اسقف شهر آمیرا )در شهر باستانی لیسیا و در ساحا آفتابی دریای مدیترانه برگزار می شود.

5.سیده(به معنی انار)شهری بندری و در عین حال تاریخی و باستانی است.امروزه این منطقه به دلیل ویرانه های باستانی ، ساحل ماسه ای ،مغازه های بیشمار و امکانات رفاهی ،به مرکز گردشگری مهمی تبدیل شده است و بازار معبد آپولو و گورستان که در نزدیکی دریا قرار دراد از مناطق تاریخی این منطقه به شمار می رود.

6.رودخانه ی کوپر از کوه های توروس سرچشمه گرفته است و بعد از گذر از تنگه های باریک و پر پیچ و خم طبیعی و بسیار زیبا از مسیر جنوبی سریک به دریای مدیترانه میریزد.رودخانه ی کوپرو که از آب های زیر زمینی گودال های باریک تغذیه می شود از مناظر فوق العاده زیبای ترکیه است.

7.آکوالند از مراکز زیبای آبی تفریحی ترکیه است که رد محوطه ی بزرگی از منطقه ی ساحلی کنیا التی قرار دارد.

8.پاموک کاله (پاموک قلعه) از شگفتی های بسیار عجیب است.آب های کالسیوس با حرارت 35 درجه از ارتفاع 100 متری فرو می ریزد و استخرهای بزرگ و متعددی را تشکیل می دهد که سبب به وجود آمدن تشعشهات رنگین و زیبایی می شود. این مکان به نام قصر پنبه ای نیز مشهور است.همچنین استخرهای آب گرم این ناحیه خواص درمانی دارد.

9.تور کشتی شامل گشت دریایی بر روی آب های مدیترانه است. شما از هتل خود با اتوبوس به بندر زیبای شهر کمر در 45 کیلومتری آنتالیا حرکت می کنید و پس از سوار شدن به کشتی ،ضمن تماشای طبیعت زیبای اطراف می توانید در توقف های کوتاه در دریا به شنا بپردازید و لذت ببرید.

10.پارک ملی کوپرولو کانیون در زمینی به مساحت 36 هکتار قرار دارد که شامل قسمتی از کوپرو و شهر تاریخی زرک است. این پارک ملی علاوه بر خصوصیات جنگلی زیبا در کنار دریای مدیترانه هم از نظر انواع درختان سوزنی برگ و پوشش گیاهی و هم از نظر حیات وحش فوق العاده غنی است.گوزن رنگ به رنگ،بز کوهی،گراز،خرس،گرگ،روباه،خرگوش و انواع مختلف پرندگان در این پارک زندگی می کنند. در قسمت های بالای کوپرو ماهی قزل آلا و در دیگر قسمت های آن ماهی کفال زندگی می کند.

11.آبشار دودان و آبشار کورسونلو و دریاچه ی نیلوفر واقع در 18 کیلومتری آنتالیا،غار کارایین،از دوران پالئولیتیک و پارک دوزلر کامی در 20 کیلومتری شمال آنتالیا ،نیز از دیگر آثار دیدنی این شهر است.
تورهای مرتبط

تاریخ اعتبار : کوش آداسی تابستان ۹۷ | تور کوش آداسی تابستان ۹۷ | تور کوش آداسی تابستان 97 ویژه تعطیلات تابستان 97

مدت اقامت : ,6 شب و 7 روز | تور کوش آداسی تابستان 97 | نرخ تورهای ارزان کوش آداسی تابستان ۹۷

شروع قیمت از :

Qeshm Airlines

مطالب مرتبط

در حال حاضر مطلبی مرتبط درج نشده است