کوالالامپور

مالزی در جوار خط استوا اقلیمی حاره ای دارد.البته اینجا فقط یک فصل دارد.نه بهاری نه پاییزی و نه زمستانی همیشه تابستان با دمایی حدود حداکثر 34 درجه و حداقل 24 درجه با رطوبت نسبی 80 درصد.اما وجود باران های فراوان لطافتی به همراه دارد که این آب و هوا را قابل تحمل میکند .میانگین بارندگی کشور حدود 2500 میلی متر در سال است.در ماه های پرباران (آپریل،می،اکتبر،نوامبرودسامبر)میزان بارندگی حدود 270 میلی متر در ماه است و در ماه های کم باران جون و جولای 104 میلی متر.بین ماههای خرداد تا شهریور فصل خشک نامیده میشود.اختلاف دما بین ماههای خشک و پرباران بین 2 تا 4 درجه سانتی گراد است.


پوشش گیاهی شبه جزیره جنگل های انبوه و همیشه سبز استوایی است.به جرات می توان گفت متراکم ترین پوشش گیاهی آب و هوای مناطق گرم و مرطوب را میتوان در مالزی یافت.

برای سفر در مالزی ابتدا باید به تنوع فرهنگی و نژادی آن توجه کنید.شاید روح زندگی در این کشور و تنوع فرهنگی آن حتی جذاب تر از بناهای مشهور و جاذبه های طبیعی آن باشد.یکی از خصوصیات عمده مالزی تنوع قومی این کشور است که مانع از تقسیم بندی طبقاتی شده و آثار مهم سیاسی- اجتماعی به وجود می آورد.در واقع تنوع قومی بر تقسیم بندی پیشی گرفته است.

اگر کوله بستید و مسافر کشور سحرآمیز شدید چند نکته را در نظر داشته باشید تا مسافر خوبی برای مالزیایی ها باشید. نکاتی در رابطه با مردم مالزی که دانستن آن برای توریست هایی که به این کشور می آیند ضروری است اشاره کردن با انگشت یک امر بسیار گستاخانه و ناپسند نزد مردم این کشور است و از تمام دست برای اشاره به یک جهت خاص باید استفاده کرد.البته برای اشاره به اشخاص حتی این کار نیز صحیح نیست.

آن ها توهین می دانند که با انگشت اشاره یا انگشت وسط چیزی را نشان بدهید در مالزی باید از انگشت شصت برای اشاره استفاده کنید.

تا جایی که در بروشورهای توریست مالزی هم نوشته شده است از انگشت شصت برای اشاره استفاده کنید.

گرچه همه مردم بر این تاکید ندارد ولی مودبانه است که وقتی کسی وارد خانه یا محل سکونت مالزی ها می شود کفش های خود را در بیاورد.در مواردی مشاهده شده که مردم مالزی نسبت به اتاق های هتل خود نیز چنین توقعی دارند.البته این مسئله در مساجد و معابد الزامی است. معمولا سلام و احوالپرسی با دست دادن همراه است و برای مسلمانان گذاشتن دست بر روی چانه ، لب ها و پیشانی نوعی احترام مضاعف محسوب می شود.بوسیدن دست و صورت در مالزی مرسوم نیست.

جشن ها و فستیوال ها

مالزی به هر بهانه ای شاد می شود از جشن سال نو میلادی تا جشن چینی ها و هندی ها و جشن استقلال مالزی تا جشن عید فطر و جشن های متعدد دیگر که پیوسته در این جامعه ی چند قومی و چند مذهبی برپاست.

اصولا هیچ ماهی که در آن جشن و مراسم شادی نباشد و هیچ موردی از مراسم سوگواری نیز در طول سال به چشم نمی خورد مالزی کشور شادشاد است.چه بسا عامل مهم شادابی و تحرک در اقوام مختلف ساکن در این مملکت و خوش برخوردی آن ها این جشن های متعدد باشد.

زمان سفر

مالزی بیش از 20 هزار هتل در مناطق مختلف توریستی و اکو توریستی بنا کرده که بیشتر آنها به سبب ارائه امکانات جدید و مختلف گردشگری درمانی با قیمت های مناسب شهرت جهانی دارند.مردم مالزی در زمره شهروندان مهمان نواز در دنیا محسوب می شوند.

بهترین زمان برای سفر به این کشور از اواسط اردیبهشت تا اواسط مهمر ماه است.اما از ابتدای ماه آبان تا اواسط دی ماه بهتر است که به این کشور به سبب باران تند و سیل آسا سفر نشود.برج های دوقلوی این کشور شهرت جهانی دارند اما گردشگران با کرایه ی یک مینی بوس کوچک به مناطق بکر تر و زیباتر چون کامرون،لانگ کواچی ،جزایر شرقی مالزی سفر میکنند.

برای سفر به این کشور باید مراقب بود تا دچار بیماری مالاریا،هپاتیت B,D,Cنشوید.دریافت ویزای مالزی بین 30 تا 60 روز طول میکشد بهترین راه برای دریافت ویزای توریستی مالزی از طریق تورهای مختلف گردشگری است.شهروندان و مهاجران اروپایی به ویزا احتیاج ندارند و می توانند تا بیش از سه ماه در این کشور بدون ویزا اقامت کنند.

هتل های مالزی

مالزی به عنوان یکی از مهم ترین مراکز گردشگری خاورمیانه تقریبا بالاترین نرخ رشد هتل در آسیا را به خود اختصاص داده است.در کوالالامپور تقریبا بیش از 600 مرکز و مجتمع اقامتی شامل هتل،هتل آپارتمان ،متل و مهمان سرا فعال هستند.

بزرگترین هتل جهان در گنتینگ مالزی طی سال 2006 با پذیرایی از بالغ بر 2 میلیون و 600 هزار نفر رکورد جهانی پذیرش مسافر را شکست و این برای نخستین بار بود که یک هتل از مالزی رکورد جهان در پذیرش مسافر در طول یک سال را شکست.

کوالالامپور

مالزی کشوری مملو از اماکن ،مناظر طبیعی و آداب و رسوم دیدنی است که پایتخت آن کوالالامپور بیش از هر بخش دیگر این کشور در مرکز توجه قرار دارد.

خیابانهای پر هیاهوی شهر برج های درخشان و مدرن تجاری و اداری و پروژه های عظیم چند ملیتی نشانگر میل پایان ناپذیر به توسعه و حضور بی وقفه ی مالزی در مسیر آینده است.کوالالامپور در محل تلاقی دو رودخانه کلنگ و گومباک قرار دارد و تقریبا با جنگل ها و تپه ها احاطه شده است و تنها شهری در جهان محسوب میشود که دارای یک جنگل یک میلیون ساله و باستانی است.در اطراف کوالالامپور دریایی وجود ندارد.

مناطق دیدنی کوالالامپور

کوالالامپور مناطق دیدنی فراوان و متنوعی دارد که شامل بناهایی تاریخی و مدرن ،مناطق طبیعی چون پارکها و باغها و مناطق دیدنی تجاری است که همه ساله جهانگردان بسیاری را جذب می کند.

محله چینی ها میدان استقلال

بلندترین تیر پرچم جهان به نشانه استقلال مالزی در این میدان برافراشته شده است.گذشته ی مستعمراتی شهر هنوز در معماری بناهای اطراف میدان دیده می شود.باشگاه سلطنتی سلانگور که به سبک معماری تودور بنا شده در یک گوشه میدان قرار دارد و مرکز اصلی تجمع ساکنان بریتانیایی شهر به شمار می رود.در حال حاضر ورود به این باشگاه برای هر شخصی که از عهده پرداخت حق عضویت آن بربیاید آزاد است اما طبق قوانین قدیمی باشگاههای انگلیسی زنان نمی توانند در این باشگاه عضو شوند و تنها با دعوت قبلی می توانند به آن وارد شوند.

محله چینی ها

منطقه رنگارنگ و شلوغ چینی ها مجموعه پر تنوعی از مغازه ها، غذاها، بوها و افراد گوناگون است.بخش مرکزی منطقه در هنگام شب بر روی وسایط نقلیه بسته می شود و خیابان به شکل مکانی درخشان و پرنور در می آید که عبور از آن تجربه ای به یاد ماندنی است .دست فروشان کالاهای خودرا روی پیاده رو میگسترند و بازاری زیبا از رنگ ها و اشکال جذاب به وجود می آورند. در این بازار از جواهر گرفته تا اسباب بازی و تی شرت پیدا می شود و برای خرید باید حتما چانه زد.

برج های پتروناس

برج های پتروناس با ارتفاع 252 متر بلندترین برج های دوقلوی جهان هستند و با یک پل هوایی به طول 58 متر به یکدیگر متصل شده اند.برای طراحی این برج ها از قوانین هندسی معماری سنتی اسلامی مطابق ا فناوری روز استفاده شده است.

ایستگاه راه آهن کوالالامپور

ا.ب.هابوک معمار انگلیسی تحت تاثیر طرح های اسلامی شمال هند به طراحی این ایستگاه باشکوه دست زد.مناره ها ،مناره های مخروطی ،برج ها وقوس ها در مقابل پس زمینه آسمان خراش ها بر زیبایی و ظرافت معماری پرشکوه اسلامی صحه می گذارد.این مکان نه تنها یکی از ایستگاههای مهم سفر های بین شهری است بلکه منظره ای بسیار زیبا محسوب می شود.

مسجد جمعه

مسجد جمعه در محلی که رودخانه گومباک به رود کلنگ می ریزد قرار گرفته است و با درختان نخل و پلکان های مدوری که به لب آب میرسند محلی سرشار از صلح و آرامش است که وجودش در میان شهر مدرن و پر هیاهو بسیار مغتنم است.این مسجد در محلی نمادین که یادآور ریشه های کوالالامپور است بنا شده و معماری آن الهام گرفته از مساجد مغولی شمال هند است.

باغ های دریاچه

این باغ های 60 هکتاری در سال 1888 تاسیس شدند و کمربند سبزی به دور شهر کشیده اند.گیاهان متنوع و شاداب دریاچه پهناوری را احاطه کرده اند.بازدید کنندگان میتوانند به قایق رانی دلپذیر بر روی دریاچه پرداخته و از منظره بی نظیر جنگل ها لذت ببرند. این باغ ها شامل بنای یادبود ملی،پارک پرندگان،خانه پروانه ها و باغ های ارکیده هستند و ساختمان مجلس شورای مالزی نیز در انتهای شمالی آن قرار گرفته است.

مراکز خرید مالزی

در مالزی فروشگاهها در چند نوبت اجناسشان را با تخفیف خیلی خوبی عرضه میکنند که یکی از این مواقع ماه آگوست است چون در این ماه مالزی به استقلال رسیده است.

در این زمان بیشترین تخفیفات داده میشود به صورتی که بعضی از فروشگاهها اجناسشان را با 70 درصد تخفیف عرضه میکنند.به قول خودشان Mega saleاست.

مراکز خرید زیادی در مالزی وجود دارد از جمله:

1- جالان عبدالرحمان در این خیابان شما میتوانید اکثر کالاهای ارزان قیمت را تهیه کنید.

2- اگر قصد خرید پارچه را داشته باشید بهترین مکان فروشگاههای کامدار و ناگویا که در جالان عبدالرحمان هم شعبه های آن وجود دارد.

3- اگر به دنبال کالای ارزان قیمت مثل گل سر و... هستید سری به فروشگاه های مای دین بزنید.در جالان عبدالرحمان هم شعبه های آن وجود دارد.

4- اگر به دنبال خرید لباس های هندی هستید فروشگاه حنیفا را ببینید البته در فروشگاه های کامدار هم این لباسها وجود دارند.

5- اگر به دنبال لباسهای خوب و با کیفیت هستید در مواقع تخفیف حتما به فروشگاههای جاسکو بروید.در این فروشگاه لباس های خیلی خوب با برند های مشهور با تخفیف خیلی خوبی در ایام خاص عرضه می شود این فروشگاه در جاهای مختلف مالزی دارای شعبه های زیادی است .البته فروشگاههای تسکو را هم ببینید.

6- برای خرید وسایل کامپیوتری و لب تاپ و دوربین به فروشگاههای مختلف در بی بی پلازا بروید.

Central Market: بازار صنایع دستی زیبا و دیدنی و البته گران مالزی .بیشترین صنایع دستی مالزی صنایع چوبی و کارهای روی چوب است. البته انواع اسلحه هایی که شکارچی های بومی از آن استفاده میکنند و انواع سازهای آن منطقه هم خیلی جالب و دیدنی است.
تورهای مرتبط

تاریخ اعتبار : شهریور 97

مدت اقامت : ,7 شب و 8 روز

شروع قیمت از : ,2590000تومان

Mahan Air

تاریخ اعتبار : آبان ۹۶

مدت اقامت : ,7 شب و 8 روز

شروع قیمت از :

تاریخ اعتبار : ژانویه 2018

مدت اقامت : ,7 شب و 8 روز

شروع قیمت از :

Mahan Air

مطالب مرتبط

در حال حاضر مطلبی مرتبط درج نشده است