ایا صوفیه، کلیسایی که مسجد شد! | تور استانبول

ساختمان مسجد ایا صوفیه در ابتدا کلیسای جامع قسطنطنیه (استانبول امروزی) بود که در زمان امپراتوری عثمانی به مسجد تبدیل شد. ساخت این مکان مذهبی از سال 532 میلادی و پس از آشوب هایی که منجر به آتش کشیده شدن کلیسای قبلی شده بود، آغاز گشت.

@title


تور استانبول | تور استانبول تابستان


ساخت کلیسای ایا صوفیه در تور استانبول

به دستور ژوستی نین حاکم آن زمان، ساخت کلیسای ایا صوفیه در مدتی کمتر از شش سال به پایان رسید. این مسئله باعث شد اصول فنی به درستی در ساخت بنا رعایت نشود و سقف گنبد یک بار در طول ساخت و بار دیگر حدود 20 سال پس از تکمیل ساخت بنا فرو بریزد.

@title


مشخصات ایا صوفیه در تور استانبول

این بنای بسیار زیبا عظمت و شکوه غیر قابل وصفی دارد. طول مسجد ایا صوفیه 82 متر و عرض آن 73 متر است و گنبد آن حدود 33 متر ارتفاع دارد. چهل پنجره در زیر گنبد تعبیه شده و تابش نور از طریق این پنجره ها به موزاییک های طلایی داخل مسجد منظره ای زیبا و آرامش بخش را به نمایش می گذارد. تماشای ساختمان داخلی ایا صوفیه بازدیدکنندگان را به شگفتی وا می دارد و حس معنویت و عرفانی را در وجود گردشگران به اوج می رساند. بر طبق نوشته های تاریخ دانان، ژوستی نین پادشاه وقت ترکیه پس از اتمام این بنا گفت است: سلیمان من اکنون از تو جلو افتادم.

@title


تزئینات و معماری ایاصوفیه در تور استانبول

سازندگان در هنگام ساخت از تزئینات ساده ای برای بخش داخلی ایا صوفیه استفاده کردند. با گذشت زمان جلوه های ظاهری درون این مکان بیشتر شد. همراه با موزاییک کاری های زیبا و طلایی رنگ، پرتره هایی از امپراتوران کشیده شده و پرتره ی مسیح نیز به آن افزوده شد. قرن 8 و 9 میلادی موجی از شمایل شکنی به راه افتاد که گریبان گیر ایا صوفیه نیز گشت و در آن دوران بسیاری از شمایل این بنا به شدت تخریب شدند.

@title


مسجد ایاصوفیه در تور استانبول

در سال 1453 میلادی این مکان مذهبی با به قدرت رسیدن حکومت عثمانی به مسجد تبدیل گشت. پس از این تغییر، چهار مناره به بنا افزوده شد و تصویر خلفای چهارگانه بر روی ستون ها نصب گردید. سبک و سیاق معماری مسجد ایا صوفیه بر دیگر بناهای ساخته شده در زمان عثمانی تأثیر گذاشت. از جمله بنای مشهور ترکیه می توان مسجد آبی استانبول با تأثی از معماری ایا صوفیه را نام برد.

@title


موزه ایاصوفیه در تور استانبول

در سال 1934 میلادی بار دیگر ساختمان ایا صوفیه با دستور دولت تغییر وضعیت داد و این بار به موزه تبدیل شد. این بنای تاریخی خاطرات زیادی از نیایش های مسیحیان و مسلمانان و بازدیدهای گردشگران را در عمر 1400 ساله ی خود دارد.

@title


تور استانبول | تور استانبول تابستان
تورهای مرتبط

تاریخ اعتبار : بهار 97

مدت اقامت : ,6 شب و 7 روز

شروع قیمت از : ,999000تومان

Qeshm Airlines

تاریخ اعتبار : ویژه تابستان 97 | تور ارزان استانبول با پرواز ماهان تابستان ۹۷ | قیمت تور استانبول تابستان ۹۷

مدت اقامت : ,5 شب و 6 روز | تور استانبول ترکیه تابستان ۹۷ | تور استانبول تابستان 97

شروع قیمت از :

Mahan Air

تاریخ اعتبار : تور بدروم ترکیه تابستان 97 ،آفر تور لحظه آخری بدروم تابستان ۹۷

مدت اقامت : ,6 شب و 7 روز | تور بدروم ترکیه تابستان 97 ، تور لحظه آخری بدروم تابستان ۹۷

شروع قیمت از :

Iran Air

مطالب مرتبط

اطلاعات کلی استانبول

اطلاعات کلی استانبول

استانبول یکی از شهرهای کهن در عرصه تاریخ به شمار می رود.بسیاری از جهانیان معتقدند استانبول یکی از زیباترین شهرهای دنیاست .استانبول تنها شهری در دنیاست که نیمی از آن در یک قاره و نیم دیگر آن در قاره ای دیگر است.این شهر محل اتصال دو قاره است. در قلب این شهر ،تنگه بسفر قرار گرفته که محل تلاقی آب های دریای سیاه و دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی است.

ادامه مطلب ...
موقعیت جغرافیایی استانبول

موقعیت جغرافیایی استانبول

وجود دریاها،آبراه ها ،جنگل ها، اقلیم معتدل و مناسب و همچنین بقای ساختارهای سنتی و کهنه ی شهر وپابرجایی بناها و خیابان های قدیمی و ترکیب احداث کاخ ها و ساختمان های کهن ،زیبایی ویژه ای به این شهر بخشیده است.تنگه بسفر (بغاز) که دو قاره را از یکدیگر جدا می کند ،میان دو دریای مرمره و سیاه ، مانند خیابان عریضی است که از دو سو این شهر را به یکدیگر متصل کرده است .کناره های بسفر با ساختمان ها و خانه ها و کاخ ها ی مجلل ،نمایشگر زیبایی های کم نظیری است که نقش تاثیرگذاری در تمدن ترکیه ، به نام (( تمدن بسفر))، به عهده داشته است. استانبول براساس ساختار طبیعی و جغرافیایی خود، به سه قسمت اصلی تقسیم شده که این بخش ها به واسطه ی پیش رفتگی های دریا، از یکدیگر جدا شده است.

ادامه مطلب ...
تاریخ استانبول و کاخ ها

تاریخ استانبول و کاخ ها

در دوران امپراتوری رومیان و بیزانس ها و عثمانی ها،استانبول همواره پایتخت کشور ترکیه محسوب می شده است و این شهر به گذشته ی تاریخی غنی و درخشان خود افتخار میکند.برای آشنایی بیشتر به برخی از آثار مهم تاریخی این شهر اشاره می کنیم. کاخ توپکاپی:این کاخ در محل تلاقی تنگه ی بسفر و خلیج شاخ طلایی و دریای مر مره قرار گرفته و متعلق به قرون 15 تا 19 و دوران امپراتوری عثمانی است و در گذشته محل زندگی سلاطین و دولتمردان عثمانی بوده و دارای باغ بسیار باشکوهی است.در سمت راست کاخ ،مطبخ ها و در قسمت چپ کاخ ، حرم سرا قرار دارد. سومین بخش کاخ شامل سالن اجتماعات ،کتابخانه احمد سوم،نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده سلطنتی ،جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و نیز مجموعه ای از دست نوشته ها است. در میانی ترین بخش این قصر زیبا عمارتی است که می گویند ردای حضرت محمد (ص) در آن نگهداری می شود.این ردا پس از آنکه عثمانی ها به دین اسلام گرویدند به استانبول آورده شد. کاخ دولما باغچه:قسمت بیرونی این کاخ را سلطان عبدالمجید اول در اواسط قرن 19 ساخت.این کاخ 600 متری در ساحل اروپایی تنگه بسفر قرار گرفته است.وجود سالن بزرگ در این کاخ،با 56 ستون داخل آن و چلچراغ شکیل و 4.5 تنی آن با 750 لامپ ،چشم هر بیننده ای را خیره میکند. در زمانهای گذشته برای خوشایند ساکنان این کاخ،پرندگان مختلف از اقصا نقاط جهان گردآوری و نگهداری می شده است.موسس جمهوری ترکیه، آتاتورک در این کاخ در تاریخ 10 نوامبر 1938 دیده از جهان فرو بست. کاخ بی لبربیی:سلطان عبدالعزیز این کاخ را در قرن 19 ساخت و آن را از گل های ماگنولیا پوشاند.این کاخ در قسمت آسیایی تنگه ی بسفر قرار دارد.از این کاخ در فصل تابستان و همچنین برای پذیرایی از مهمانان عالی رتبهی خارجی استفاده می کرده اند. کاخ ییلدیز:این کاخ متشکل از دربارها و یک مسجد است و در قرن 19 سلطان عبدالمجید دوم آن را ساخته است .در این کاخ یکی از ساختمان های بزرگ و مجلل که سلاطین در آن اقامت داشته و خوش گذرانده اند به نام ساختمان شاله قرار گرفته است.حیاط این کاخ از مناظر زیبای موجود در حاشیه ی تنگه بسفر است. آینالی کاواک(اقامتگاه تابستانی):این مکان در قرن 18 ساخته شد و بعدها سلاطین مختلف دیگر آن را بازسازی و مرمت کردند.این اقامتگاه به دلیل آینه کاری داخل آن مشهور است. این کاخ نمونه ی زیبایی از معماری قدیمی و سنتی ترکیه است.

ادامه مطلب ...
خصوصیات مسجد ایا صوفیه استانبول کدام است؟

خصوصیات مسجد ایا صوفیه استانبول کدام است؟

ساختمان مسجد ایا صوفیه در ابتدا کلیسای جامع قسطنطنیه (استانبول امروزی) بود که در زمان امپراتوری عثمانی به مسجد تبدیل شد. ساخت این مکان مذهبی از سال 532 میلادی و پس از آشوب هایی که منجر به آتش کشیده شدن کلیسای قبلی شده بود، آغاز گشت. به دستور ژوستی نین حاکم آن زمان، ساخت کلیسای ایا صوفیه در مدتی کمتر از شش سال به پایان رسید. این مسئله باعث شد اصول فنی به درستی در ساخت بنا رعایت نشود و سقف گنبد یک بار در طول ساخت و بار دیگر حدود 20 سال پس از تکمیل ساخت بنا فرو بریزد.

ادامه مطلب ...